Tłoczenie czyli bicie medali – obróbka plastyczna medali 

 

 

Medale tłoczone są jednymi z najszlachetniejszymi, jakie są obecnie dostępne na rynku. Proces ich produkcji jest również najdłuższy – trwa do 20 dni, co jest bezpośrednio wiązane z wyższą ceną. Powstają w procesie tłoczenia, metal jest poddawany plastycznej obróbce.

Aby wykonać medal tłoczony, konieczne jest stworzenie matrycy tłoczącej. Wykorzystujemy w tym celu obrabiarki numeryczne. Matryca wykonana jest ze stali hartowanej. Konieczne jest wykonanie dwóch matryc, które muszą do siebie idealnie pasować. Istnieje możliwość wyboru matrycy dwuwarstwowej lub wielowarstwowej. Matryce umieszczane są na prasie. Pomiędzy matrycami umieszczany jest krążek, a następnie ściskany jest on z siłą nawet kilkaset ton. To powoduje, że powstaje wzór przygotowany wcześniej na matrycy. To, z jak dużą siłą i jak dużą ilością nacisków jest wykonywana ta praca, warunkuje grubość i rodzaj materiału wykonanego krążka. W ten sposób wykonuje się nie tylko medale tłoczone, ale również monety.

Tłoczenie jest procesem pozwalającym na uzyskanie niezwykle precyzyjnych medali. Są one dokładne w najmniejszych szczegółach, dzięki czemu z wykorzystaniem tej technologii możemy realizować najbardziej skomplikowane projekty. Tłoczenie przeprowadzane jest na prasie, która powinna być dostosowana do specyfiki produktu. Jest to proces wykorzystywany w wielu dziedzinach, nie tylko przy produkcji medali tłoczonych.

Wykonujemy medale tłoczone o standardowych kształtach oraz rozmiarach, jak też na specjalne zamówienie klienta z uwzględnieniem jego oczekiwań. W kolejnych etapach wykańczamy powierzchnie medalu, aby nadać mu ostateczny wygląd. Medale tłoczone najczęściej są w kolorze brązu, srebra i złota, czyli podobnie jak w przypadku medali odlewanych. Powłoka medalu może być uszlachetniona oraz wykończona w sposób uzgodniony z klientem. Medale tłoczone wykorzystywane są przede wszystkim podczas zawodów sportowych, chociaż mogą również pełnić rolę medali uznaniowych, wojskowych i jubileuszowych.