Galwanizacja – nadawanie koloru i ochrona przed korozją

 

Galwanizacja jest procesem umożliwiającym równomierne nałożenie odpowiedniego metalu na powierzchnię wykonaną z innego metalu. Zawdzięczamy to procesom elektrolizy, a na skutek przepływu prądu cząsteczki metalu przechodzą na medal, który jest galwanizowany. Aby doszło do tego procesu, konieczna jest specjalna kąpiel galwaniczna. Wykorzystuje się do tego specjalny pojemnik/wannę, które wypełnione są elektrolitem. To w nich umieszczane są medale i elektroda. Elektroda, która wykonana jest z tego samego materiału co utworzona powłoka podlega stopniowemu rozpuszczaniu, na skutek czego dostarczane są do elektrolitu kolejne jony, które się przemieszczają pod wpływem przepływu prądu, konwekcji i dyfuzji.

Galwanizacja jest procesem wyróżniającym się licznymi zaletami. Z wykorzystaniem tej technologii możemy wykonać na medalu warstwę bardzo równomierną bez żadnych zgrubień i miejsc, w których warstwa metalu jest za cienka. Ponadto, cała powierzchnia medalu pokrywana jest warstwą odpowiedniego metalu, bez trudu możemy dotrzeć nawet w najtrudniej dostępne miejsca.

Proces galwanizacji przeprowadza się nie tylko w celach estetycznych, ale też jest to technologia umożliwiająca stworzenie warstwy chroniącej medal przed korozją. W zależności od tego, jakie materiały są wykorzystywane, stosuje się dwa rodzaje antykorozyjnych powłok – są to powłoka anodowa i katodowa.

Galwanizacja znalazła zastosowanie w wielu dziedzinach. Jest wykorzystywana do tworzenia warstw ochronnych na powierzchni maszyn i narzędzi, a także elementów wystroju wnętrza. Podczas produkcji medali wykorzystujemy ją w celach dekoracyjnych oraz ochronnych. Dzięki temu każdy stworzony przez nas medal cechuje się wysokim stopniem estetyki, precyzją wykonania i wysoką jakością, jest odporny na wpływ czynników zewnętrznych. Dotarcie do wszystkich szczelin i zakamarków przy najbardziej skomplikowanych projektach jest niemożliwe przy zastosowaniu innych metod i technologii.